Jdi na obsah Jdi na menu
 


REKONDICE BYSTRÉ 2014

 
V letošním roce jsme vybrali na rekondici nové místo. Při výběru nového zařízení jsme se snažili, aby byla dobrá dostupnost pro ty, kteří využívají veřejnou dopravu. Myslím, že se nám to povedlo. Z Brna přímý autobus se zastávkou cca 200 m od hotelu. Vlakem pak do Poličky a odtud minimálně každou hodinu autobus na stejnou zastávku. Za velké plus považuji skutečnost, že v celém objektu byla ubytována pouze naše skupina. Nikoho jsme nerušili, i když jsme večerku přetáhli o půlhodinku. V Bystrém byl také velmi žádaný a tím pádem využívaný bazén s mořskou vodou. Tento byl účastníky velmi využíván i mimo pravidelné cvičení. Velmi se líbilo i využití vířivky.

Ubytování

Na ubytování jsme měli 2-4 lůžkové pokoje se sociálním zařízením, které byly obsazeny 2-3 klienty. Ubytování bylo hodnoceno kladně, i když v tomto objektu nebyl výtah a k některým pokojům bylo i více jak 40 schodů. Na tuto skutečnost však byli všichni předem upozorněni a schody byly brány jako součást cvičení.

Stravování

Se stravováním také nebyly žádné potíže. Každý si mohl vybrat podle své chuti, porce i pro muže dostačující. Jakoukoliv úpravu nebo změnu jsme vyřešili k naší spokojenosti.

Program dne byl upřesňován každý den a vyvěšen na nástěnku. Klienti nebyli rozděleni do skupin jak známe tradičně , ale tentokrát rozděleni tak, aby se některých aktivit zúčastnili bez svých doprovodů a tím pádem byl i pro doprovod vymezen čas kdy si mezi sebou předali různé zkušenosti s péči o své nemocné. - velmi kladně hodnoceno.

Cvičení pod vedením Zdenky Kymlové a Vandy Škodové jako vždy nemělo chybu. Žádná hodina se neopakovala. Cvičení bylo různorodé s ohledem na momentální zdravotní stav účastníků. Při cvičení bylo využito pomůcek, které zajistila Zdenka a také pomohla Jana Večlová zajištěním cvičebných pomůcek do bazénu.

Vlastně den začínal pravidelnou rozcvičkou a před ní předáváním energie, což si nikdo nenechal ujít.

Protože v tomto turnuse nebyla speciální logopedka, bylo při cvičení na toto pamatováno a zařazovány cviky na uvolnění krční páteře a mimických svalů v obličeji.

Klienti ale o logopedii a cvičení paměti nebyli ochuzeni. Měli možnost se procvičovat v různých jazykolamech, kvízech, hádankách buď při dopoledních cvičeních nebo i ve svém volném čase ( na nástěnce připraveny testy apod.)

Opět jsme vydávali noviny, tentokrát to byla „BYSTERSKÁ PODKŮVKA“ Nejpozději o půlnoci byly noviny na nástěnce.

V odpoledním čase jsme navštívili nedalekou Olešnici, kde jsme měli exkurzi do Modrotisku – dílna s tradiční rukodělnou výrobou modrotisku a expozici veteránů. Další dva dny jsme využili místního rodáka k prohlídce městečka Bystré. Bohužel ani za tyto dva dny jsme všechno nestihli. Sobota odpoledne byla tzv. VOLNÉ. Toto odpoledne bylo věnováno navštívení okolí Bystrého, hlavně nedalekého hradu Svojanov. . V neděli jsme navštívili již osmý ročník tzv . „MLÝNKY“ - předvedení vodních mlýnků na místním potoce.

Páteční odpoledne bylo vyplněno netradiční bubnoterapií. Každý si mohl vyzkoušet hraní na několik druhů hudebných nástrojů , především bubnů a bubínků. Tato akce byla hodnocena velmi kladně. Přimlouvám se na zařazování podobných akcí do rekondičních pobytů. Jistě se v okolí každého rekondičního pobytu podobné aktivity dají zajistit.

Ve volném čase byly , jak se již tradicí, zařazeny sportovní soutěže. Jejich vyhodnocení bylo vždy ve večerním programu, kde byly zařazeny další soutěže, povídání, zpívání a samozřejmě i taneček.

Protože poslední večer bývá již ve znamení balení, rozloučení a závěrečné hodnocení bylo nedělní večer. Tento byl ve stylu Večerníčka – postav z velmi oblíbených Večerníčků. Všichni jsme se zapojili do reje masek. Byly vyhodnoceny poslední soutěže a všem předány Účastnické listy za pobyt na rekondici v Bystrém.

Nejdůležitější přínos rekondičních pobytů je hlavně ve sféře psychické a společenské. Pacienti vidí, že s podobným problémem je plno dalších postižených. Vidí jak jiní se perou se svou nemocí, neztrácejí elán a humor. Sejdou se spolu, promluví o svých zkušenostech třeba s užíváním léků, cvičením. I na této rekondici bylo možné pozorovat, jak se člověk mění, hlavně ti, kteří se této akce zúčastnili poprvé a vlastně ani nevěděli, jak sami říkají, do čeho jdou. Za všechny jeden příklad – klient, který měl obavy, jak to všechno bude a že jeho pomalost bude problémem. Koncem pobytu se přišel pochlubit, že úplně přestal koktat, začal zpívat a místo, aby se o něj někdo staral převzal dohled nad spolubydlícím.

Loučili jsme se jako dobrá parta a poslední bylo přání – nezapomeň nás upozornit na další akci – pojedeme.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

som nadseny aktivitou zdruzenia parkinsonikov v CZ

(Viliam H a r i n g, 12. 9. 2014 15:52)

Nam, parkinsonikom na Slovensku ostava iba ticho zavidiet..Nechce sa mi verit, ze by nasi ceski spolubratia
boli taki odlisni od nas... alebo parkinson na Slovensku ma devastacnejsie ucinky ,resp.nasledky na nas organizacny talent..Kolegovia z CZ, sme rovnako postihnuti ak Vy, potrebujeme know how a organizqacne rady - vopred dakujem