Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parkinsonova choroba – symptomy, prevence a diagnostika

 parkinson.jpg
Vydáno v kategorii: Nemoci | Září 25, 2012, autor: admin


 


 

Parkinsonova choroba je poměrně častým chronickým onemocněním zejména u starších lidí. Dá se poměrně obtížně rozpoznat a její hlavní důvod vzniku je stále neznámý. Příčinou je porucha přenosu mezi neurony v mozku.

 


 

Co je to Parkinsonova choroba


 

Choroba získala název po lékaři Jamesi Parkinsonovi, ten ji na počátku 19. stol. poprvé popsal, a tím uvedl do seznamu známých nemocí. Řadíme mezi chronické, neinfekční neurodegenerativní choroby, která se nedá zcela vyléčit, můžeme jen postiženým co nejvíce pomoci v každodenním životě. Není to jednoduché, parkinsonik je omezen v řadě běžných situací. Příčinou je porucha produkce látky zvané dopamin, která je potřebná pro správnou funkci celé CNS (centrální nervové soustavy). Dopamin se normálně přenáší mezi neuronovými synapsemi, při Parkinsonově chorobě je tento přenos velmi omezený a tedy neuronová síť nepracuje, jak by měla. Již při 30%-ní ztrátě produkce dopaminu dochází k počátečnímu rozvoji Parkinsonovy choroby.

 


 

Etiologie a symptomy


 

Etiologie, tedy proč vlastně nemoc začne, není dosud známá. Mezi možné projevy patří problémy s krevním oběhem, tlakem a další faktory, mezi něž řadíme i věk. Známe desítky symptomů (příznaků), které tuto nemoc provází a jsou více či méně charakteristické. Není však pravda, že tuto nemoc musí nutně získat pouze starý člověk, i když je to nejčastější stav. Není tedy nijak známo, z jakých důvodů je porušen přenos dopaminu. Hlavním jádrem nemoci je oblast ve středním mozku, tzv. mesencephalon, konkrétně v oblasti substantia nigra, hraje důležitou roli v nervovém systému a ovlivňuje koordinaci pohybů a produkuje zmíněný důležitý dopamin a tím ovlivňuje celou CNS. Porušení SN, tedy porucha produkce dopaminu, může vést k této nemoci. Mezi základní symptomy patří:


 

- parkinsonovský třes

- tuhost svalů

- poruchy řeči a koordinace

- poruchy spánku

- změny v chůzi a orientaci

- a mnohé další


 

Třes je typický pro parkinsonika při nečinnosti, ale když pacient koná cílený pohyb, třes mizí. Zdá se, že máme k dispozici mnoho charakteristických příznaků pro odhalení této nemoci, ale opak je pravdou. První náznaky nemusí být vůbec příznačné ani si jich nemusíme všimnout. Na webu Desitin.cz je k dispozici orientační test , který může odhalit prvotní příznaky, pokud si jich u sebe či u kohokoli jiného všimnete.

Přestože tedy známe mnoho symptomů, vznik této nemoci nemůžeme prakticky nijak ovlivnit, jelikož neznáme zmíněnou etiologii, důvod, proč dojde najednou k poruše přenosu dopaminu. Parkinsonik je bohužel již nevyléčitelně nemocný, nemoci se nezbaví. Jedinou možností je užívaní léků, tzv. levodopy (L-dopy), které zpomalují průběh nemoci tím, že simulují přenos dopaminu.