Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO NABÍZÍ MĚSTEČKO A JEHO OKOLÍ

 
Farní hřiště je nedaleko Hotelu u bysterské Fary je nově vybudované dětské hřiště s prolézačkami a s volejbalovým a tenisovým kurtem, kam mají klienti Hotelu Bystré vstup zdarma.


Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a je údajně nejstarším poutním místem Panny Marie Karmelské u nás.


Bysterské minimuzeum patří mezi nejstarší dochovaná obydlí v Bystrém. Tzv. Brtounova chalupa dnes slouží jako minimuzeum (expozice ševcovského řemesla a lidového umění).


Bysterský renesanční zámek patří k hlavním symbolům města, stejně jako přilehlý zámecký park v anglickém stylu
OKOLÍ MĚSTEČKA aneb – kam dojdete pěšky


Kaplička sv. Jana Nepomuckého, asi 3 km od Hotelu Bystré v obci Hartmanice, zdobí krajinu osmiboká barokní kaple sv. Jana z Nepomuku z roku 1708 se nachází uprostřed mohutných lip na vrcholu kopce cestou z Bystrého do Hartmanic.


Rozhledna Horní les se nachází v nadmořské výšce 774 m.n.m a její výška je 60 m. Pěšky k ní lze po modré TZ směr Nyklovice (4 km).


Jedlová – Balda asi 5 km z Bystrého směrem na Dolní Jedlovou, turistická stezka – červená. Bývalé minerální lázně (nazývané též Tlatá studně nebo Zlatý pramen)a dochovaná kaplička se studnou s pramenem minerální vody Vás jistě okouzlí.


Údolí Křetínky Vás procházkou směrem ke Svojanovu provede přírodním parkem (55,7 km2, vyhl. v r. 1997) . Ten se rozkládá v širším okolí nejčlenitější a nejvíce zahloubené části toku Křetínky mezi Bohuňovem a Hamry s řadou zajímavostí lidskou činností jen nepatrně narušené přírody.


PŘÍRODNÍ KRÁSY


Toulovcovy maštale - tajemný svět proslulých pískovcových skalních měst láká k výletu. Přesto však nalezneme místa podobně atraktivní, která pozornosti návštěvníků poněkud unikají…


Nad obcí Hlásnice se nachází poutní místo zvané Majdalenka (kněžiště zříceného kostela upravené na kapli, zasvěcená Máří Magdaléně, dnes i poustevna), to vše s kouzelným výhledem.


Žd’árské vrchy - Milovy, Devět skal, Dráteníčky… kouzelná krajina Žďárských vrchů je charakteristická pestrým střídáním luk, pastvin, polí, lesů a rybníků, je protkána nepravidelnou sítí mezí, úvozových cest, lesíků či skupin stromů a keřů.


PAMÁTKY V OKOLÍ


Hrad Svojanov, který historicky patřil českým královnám, Vás zve na prohlídku svých prostor, na zajímavé kulturní akce pořádané v letních měsících i na romantické posezení v hradní restauraci.


Město Polička v minulosti bývala věnným městem českých královen a v 18. století patřila mezi nejbohatší města Východních Čech. Do dnešních dnů se dochovaly městské hradby, na náměstí stojí jeden z nejkrásnějších mariánských sloupů v Čechách a barokní radnice s expozicemi městské galerie.


Litomyšl - krásné náměstí se zachovaným podloubím, zámek zapsaný na seznamu památek UNESCO a další úžasné kulturní památky.


DALŠÍ TYPY NA VÝLET


Hrad Pernštejn patří mezi nejznámější a historicky nejhodnotnější památky v České republice nedaleko Bystřice nad Pernštejnem.


Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře


ZIMA


Ski areál Bystré – Hamry cca3 km od Bystrého, v malebné vesničce Hamry, najdete 380 m dlouhou sjezdovku s umělým zasněžováním a kvalitním vlekem, jehož obsluha Vám při větším počtu zájemců vyjde vstříc i mimo vyhrazené hodiny. Ke kvalitnímu zázemí patří i parkoviště a útulná hospůdka.


Ski areál Olešnice10 km od Bystrého byl pro milovníky zimních sportů otevřen nový SKI – areál. Kvalitu sjezdové trati (500 m) zajistí umělé zasněžování, každodenní údržba rolbou a dva vleky. Pro příznivce večerního lyžování je připraveno umělé osvětlení svahu. Kvalitní zázemí, včetně prostorného parkoviště a bufetu. Dále je pro děti zdarma malý vlek a možnost objednání lyžařské školičky Newman. Dále zde mají i půjčovnu lyží, snowboardů a jiné výbavy.


Ski snow park Nové Město na Moravěvyhlášené středisko zimních sportů, známé např. ze Zlaté lyže, je od Bystrého vzdáleno přibližně 25 km


DOPORUČUJEME tyto cíle Vašich výletů:


Svojanov – 5 km, z Bystrého směr Hartmanice, turistická stezka zelená – středověký královský hrad Svojanov.


Nedvězí – 3 km, z Bystrého směr Nedvězí, dalších 5 km pak Jimramov – dějiště románu Terézy Novákové „Na Librově gruntě“, a rodiště Jana Karafiáta.


Jedlová – Balda – 5 km, z Bystrého směrem na Dolní Jedlovou, turistická stezka – červená, Bývalé minerální lázně.


Vír – 1 km, z Bystrého směr Nyklovice, z Nyklovic modrá turistická stezka do obce Vír – nad obcí Vír byla na řece Svratce vybudována Vírská přehrada.


Žďárské vrchy - Čtyři palice, Zkamenělý zámek, Perníčky. Podnikněte výlet z malebného podhůří Českomoravské vrchoviny k tajuplným mohutným skalám ukrytým v hustých lesích Žďárských vrchů.


POLIČSKO – RÁJ RYBÁŘŮ


Rybářské sdružení v Poličce rybářům nabízí povolenky, jak na vody pstruhové (pstruh d., siven), tak i na mimopstruhové. Rybníky jsou hojně zarybněny kaprem, amurem, štikou, sumcem, candátem… Rybářům jsou určitě známy poličské přehrady v republice proslulé svým zarybněním a závody!